Site Overlay

Skanzen ukrajinskej dediny

Medzi bohatú spleť slovenských skanzenov môžeme zaradiť aj expozíciu Múzea ukrajinskej kultúry. Koniec koncov, ukrajinská či rusínka kultúra sú neodmysliteľnou súčasťou aj tej našej kultúry.

Múzeum ukrajinskej kultúry je pobočkou Slovenského národného múzea tvorená viacerými expozíciami. Nachádza sa v meste Svidník, presnejšie v lokalite známej Kochanovský breh.

Azda najznámejšou stálou expozíciou tohto múzea je skanzen ukrajinskej dediny. Ide o stálu expozíciu v prírode s takmer päťdesiatkou tradičných obydlí a hospodárskych stavieb a nástrojov.

Návštevníci všetkých vekových kategórii sa tak v okamihu môžu ocitnúť uprostred furmanskej krčmy, kováčskej vyhni, jednoduchom zrubovom domčeku či bohatšej hospodárskej usadlosti z druhej polovice 19. storočia.

Dominantu tohto skanzenu určite tvorí prekrásny gréckokatolícky Chrám sv. Paraskievy z roku 1766, ktorý stál pôvodne v obci Nová Polianka (Mergeška).

Skanzen je otvorený celoročne. V jeho blízkosti sa nachádza amfiteáter, kde sa každoročne koná festival – tradičné Slávnosti kultúry Ukrajincov – Rusínov Slovenska.